Aktualności

Jeszcze zdążysz zapłacić PIT w Krakowie

2020-05-07
W tym roku, ze względu na szczególną sytuację związaną z epidemią, dostaliśmy dodatkowy miesiąc na rozliczenie się z fiskusem. Złożenie PIT i zapłata podatku do 31 maja nie będzie się wiązała z sankcjami ze strony administracji skarbowej. To szansa, by przyłączyć się do grona krakowskich podatników i wspomóc miejski budżet w tak trudnym dla niego okresie.

Każdy nowy podatnik to realny zastrzyk finansowy dla miasta (średnio ok. 2750 zł), a co za tym większe środki na jego dalszy rozwój. W tym roku, przez epidemię wywołaną koronawirusem nasze miasto może stracić nawet 1 mld zł, dlatego potrzebne są oszczędności. Podatek dochodowy to blisko 30 proc. dochodów Krakowa. Pomóc zatem może każdy, kto mieszka pod Wawelem, ale jeszcze płaci podatki gdzie indziej. Kraków przypomina o tym w specjalnej akcji informacyjnej już dziewiąty raz.

Warto pamiętać, że miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest właściwy urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w Krakowie, wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym – wystarczy tylko mieszkać i w prosty sposób dokonać zmiany urzędu skarbowego. W Krakowie tych jest 6, a wybór właściwego zależy od adresu zamieszkania.

Aby zacząć płacić podatek w Krakowie, należy w okresie rozliczeń podatkowych – czyli właśnie teraz -  należy podać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego.

W każdej chwili można wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Wypełnienie formularza jest proste – trzeba podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego, na który będą wpływać np. zwroty podatku. Wypełniony formularz ZAP-3 można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego.

Potwierdzenie odprowadzania podatki PIT w Krakowie będzie można okazać w jednym z czterech  Punktów Sprzedaży Biletów MPK SA: przy ul. Podwale 3/5, obok pętli autobusowej „Dworzec Główny Wschód”, obok pętli autobusowo-tramwajowej „Krowodrza Górka” oraz na os. Centrum D 7.

Każdy, kto rozliczy się z podatku w Krakowie zyska nie tylko swój własny wkład w sfinansowanie miejskich zakupów czy inwestycji, ale także będzie miał możliwość wystąpienia o Kartę Krakowską. Ta sprawi, że jej posiadacz zaoszczędzi na wydatkach w swoim domowym budżecie, bo mniej zapłaci za bilet okresowy na komunikację miejską czy ofertę instytucji kultury.

 

Tagi:
podatek